01-05-2011 Podatek VAT w handlu złomemOd 1 kwietnia 2011 obowiązuje kolejna w tym roku nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe regulacje prawne dotyczą między innymi sposobu rozliczania podatku VAT od transakcji związanych z obrotem złomem. W wyniku tych zmian musiał ulec sposób rejestracji tych transakcji oraz wystawiania dokumentów handlowych w systemach do zarządzania firmami.
Zmiany, o których mowa polegają na przeniesieniu, w określonych prawem przypadkach, obowiązku naliczenia podatku VAT od transakcji obrotu złomem z dostawcy towaru (sprzedającego) na odbiorcę (kupującego).
System Asseco WAPRO wspierający zarządzanie firmą pozwala na przeprowadzenie tego typu transakcji w pełni automatycznie, rejestrując odpowiednie dokumenty zakupu i sprzedaży.
Odwrócony VAT
Po wstępnym zdefiniowaniu w kartotece asortymentowej, odpowiednich stawek VAT zakupu i sprzedaży dla pozycji, które mają być rozliczane tą metodą, reszta odbywa się automatycznie.
W trakcie wprowadzania dokumentu zakupu, po wybraniu opcji „samonaliczenie VAT” rozliczenie podatku VAT metodą „reverse charge” (inaczej określaną jako „odwrócony VAT” lub „samonaliczanie VAT”), odbędzie się automatycznie. Po zatwierdzeniu takiego dokumentu wystarczy wydrukować fakturę wewnętrzną związana z naliczeniem podatku VAT dla tej transakcji.
Faktury sprzedaży wystawiane są równie łatwo, w sposób standardowy dla aplikacji. Odpowiednia stawka VAT dla tych pozycji jest automatycznie wprowadzana do dokumentu, a na fakturze sprzedaży może być również automatycznie drukowany wymagany prawem opis.
Interpretacje Urzedów Skarbowych
Z rozmów przeprowadzonych z firmami zajmującymi się profesjonalnie obrotem złomem dowiedzieliśmy się, że różne Urzędy Skarbowe udzielają różnych odpowiedzi na pytanie, jaka stawka VAT powinna być stosowana na fakturze sprzedaży złomu. Zdarzają się interpretacje mówiące, że właściwą stawką jest „NP.” (nie podlega), jak również "brak stawki VAT". W związku z tym, w naszych aplikacjach dodane zostało w stawkach VAT oznaczenie „—„ symbolizujące brak stawki VAT. Sam wybór stawki zależy już do użytkownika.
Tak zarejestrowane transakcje mogą być automatycznie importowane i dekretowane w modułach finansowo – księgowych.
Archiwum
Najnowsze
|